Dům u moře koupíte o polovinu levněji než loni

Radikálně klesly ceny především ve Španělsku a USA. V Chorvatsku a Řecku zatím reality zlevňují jen výjimečně.

Finanční krize zlevnila nemovitosti v cizině. Češi tak mají příležitost koupit byt nebo dům u moře až o desítky procent levněji než před rokem. Víc než v Evropě to ale platí v USA.Banky přistoupily k razantním krokům, nesplácené nemovitosti začaly zabavovat a nabízet na trh o desítky procent levněji.

U movitějších Čechů je možné pozorovat nejsilnější poptávku po apartmánech a domech na Floridě. Tam už ceny některých nemovitostí tohoto typu dosáhly až čtyřicetiprocentního poklesu. Například čtyřpokojový byt v luxusním komplexu Vista Cay, v samém centru orlandských zábavních parků, lze pořídit za 210 tisíc dolarů. To je při současném kurzu něco kolem čtyř a půl milionu korun. Stejný byt přesně před rokem stál 340 tisíc dolarů a byl tak o 38 procent dražší.

Ke koupi lákají developerské firmy nejrůznějšími pobídkami, jako je například odpuštění prvního ročního poplatku za služby nebo příspěvek 600 dolarů na převod vlastnictví. Cenu dokáže ještě o trošku snížit zaplacení v hotovosti.

Velké slevy často souvisí s neschopností bývalých majitelů splácet hypoteční úvěry. To je třeba případ bytového komplexu ve městě Clearwater na západě Floridy. V létě roku 2007 se tu cena bytu o třech ložnicích a dvou koupelnách pohybovala okolo 830 tisíc dolarů.Dnes se tento byt nabízí o 65 procent levněji. I v řadě dalších případů se jedná o byty majitelů, kteří vyhlásili osobní bankrot a dohodli se s bankou na prodeji za cenu nesplacené hypotéky, případně i nižší.

Lokalita ovlivňuje výši slevy
Na to, o kolik cena nemovitosti poklesne, má vždy rozhodující vliv lokalita. Čím atraktivnější, tím je pokles nižší. Jiný důvod k poklesu je převis nabídky nad poptávkou. To je např. případ Miami, kde se v současné době dokončují tisíce nových bytů, po kterých ale není poptávka.

Většina Čechů si nemovitost v zámoří pořizuje jako kombinaci investice a vlastní rekreace. Řada z nich je pak zkouší v době své nepřítomnosti pronajmout téměř výhradně prostřednictvím tamních realitních kanceláří.

V Evropě se v posledních letech největšímu nákupnímu zájmu Čechů těšily horské oblasti sousedního Rakouska. A to ne ani tak z důvodů investičních jako rekreačních. Apartmán v lyžařském středisku šlo na začátku léta koupit již od 60 tisíc eur, tedy přibližně 1,5 milionu korun. Tady se zatím vliv světové finační krize ve formě slev ještě moc neprojevil. Prodávající spíše vyčkávají, jak se bude situace na trhu dál vyvíjet. Ochota slevit se pozoruje spíše u developerů než u individuálních prodejců.

To ve Španělsku ceny u některých nemovitostí poklesly z roku na rok až o 40 procent. Turisticky nejatraktivnější části země, jako je například pobřeží Costa del Sol, nevyjímaje. Nové developerské projekty jsou pozastaveny, nebo již dokonce zkrachovaly. Španělsko je tak pro nákup ze zemí kolem Středozemního moře asi nejatraktivnější.

V Čechy tolik oblíbeném Chorvatsku je situace odlišná. Zlevněné nemovitosti jsou tu, alespoň prozatím, spíše výjimkou.

V Řecku se ceny zatím drží, protože nabídka je tu z důvodu nízké zastavěnosti pobřeží menší. Na polostrově Chalkidiki dokonce díky dobré dostupnosti ceny mírně rostou. Pokles hlásí jen z Korfu.

S rostoucí životní úrovní roste i chuť po luxusu
Realitní kanceláře uvádí, že v posledních třech letech mají Češi zájem o nemovitosti do 400 tisíc eur, podle současného kurzu tedy zhruba do jedenácti milionů korun.

Zda dojde k poklesu cen nemovitostí i v těchto prestižních lokalitách, si však dnes nikdo z odborníků netroufá předvídat.

Zdroj: HN 9.2.2009 /kráceno/

Nemovitosti v zahraničí - doporučujeme

Kompletní nabídka RSS
Novinky emailem Přihlaste se zdarma k odběru aktualit a akčních nabídek: