Je čas koupit rekreační nemovitost v zahraničí?

Světová finanční krize se projevuje prakticky na všech trzích a ve všech komoditách. Tedy i v investicích do rekreačních nemovitostí v zahraničí. Toho mohou investoři dokonale využít ve svůj prospěch. Kdo disponuje finanční hotovostí, má v současnosti na trhu velké možnosti.

Třeba v Bulharsku snížili svůj zájem o investice Angličané, pokles nastal i ze strany Seveřanů. Tento propad vyrovnávají Rusové, Ukrajinci, Maďaři a Poláci. Zejména Rusové mají pro Bulharsko velký význam. Černé moře je pro ně nejbližší lokalita. Nikdo nechce létat na týden k moři čtyři nebo pět hodin, dvě hodiny jsou přijatelné. Hodně investorů, kteří v Bulharsku kupují letní byty, pochází i z Čech. Například v luxusním projektu Hermes Apartments v Carevu na jižním pobřeží Bulharska, který postavila známá cestovní kancelář Alexandria, čeští klienti tvoří více než 4/5 vlastníků. Údajně polovina bytů byla během letošního roku prodána. Alexandria prodává byty prostřednictvím své realitní kanceláře Alexandria Real. Zájemci najdou i nemovitosti z Řecka, Chorvatska, Slovenska, Floridy a dalších států. Ostatně, není jediná, kdo se touto specializací na zahraniční nemovitosti zabývá.

Zdá se, že koupě zahraniční nemovitosti se stala pro Čechy vítanou a používanou alternativou, jak naložit s volnými finančními prostředky. V Chorvatsku a v Černé hoře je znát pokles zájmu o bytové domy ze strany západoevropanů a tuto mezeru vyplňují zájemci z východní části Evropy. Nabídka zde údajně převyšuje poptávku. S výjimkou některých lokalit Černé hory a Dalmácie. Není to jen hypoteční krizí, je to dáno i strmým nárůstem cen nemovitostí v předchozích letech.

Naproti tomu slovenského rekreačního bydlení se prý realitní krize nijak výrazně nedotkla. Apartmánů se na Slovensku staví řada prakticky ve všech zajímavých lokalitách a většina se prodá ještě před dokončením. V Nízkých Tatrách, pod jižním svahem Chopku vyroste nový komlex apartmánů Zuna a Tavo, které svým vynikajícím architektonickým ztvárněním a umístěním v překrásné přírodě národného parku získají jistě řadu příznivců. Ve Vysokých Tatrách to jsou apartmány Lomenice, které vyrostou nedaleko oblíbeného střediska zimnách sportů Tatranské Lomnice. Kupodivu při prohlídce webu mnoho prodejců slovenských nemovitostí zde v Čechách nenajdete.

Stabilním trhem je Řecko, je to dáno tím, že zde nejsou žádné megalomanské projekty a dále tím, že si Řekové velmi pečlivě chrání životní prostředí. Nabídka nemovitostí je zde široká, ale nejedná se o nějaký převis, který by dusil další rozvoj trhu. Největší realitní boom se očekává na Krétě a na Rhodosu.

Citelné ochlazení trhu je naproti tomu ve Španělsku. Zde se růst cen realit zbrzdil už v roce 2006 a 2007, letošní a příští rok asi bude rokem výrazného zlevňování. Velký pokles cen nastal v USA, kde se celkově snížil prodej realit o 50 procent oproti minulému roku. Očekává se, že se trh začne obracet k lepšímu až na konci příštího roku. Největší téměř třetinový pokles hlásí Florida, Kalifornie a Las Vegas. Letos v červnu měla Florida oproti loňsku více než devadesátiprocentní nárůst nařízených exekucí. Ještě hůře na tom byla Kalifornie. Hodnoty domů klesaly a ještě stále klesají zejména kvůli exekucím.

Na trhu rekreačních nemovitostí je tedy z čeho vybírat, ať již u sousedů, kolem oblíbeného Černého či Středozemního moře nebo daleko v Karibiku či na Floridě.

Nemovitosti v zahraničí - doporučujeme

Kompletní nabídka RSS
Novinky emailem Přihlaste se zdarma k odběru aktualit a akčních nabídek: