Nemovitosti v zahraničí na investici u moře

Byty na Miami a v Praze stojí stejně. Pád cen zasáhl i rekreační objekty v tak proslavených lokalitách, jakými jsou Miami Beach či Florida Keys. Ceny apartmánů a bungalovů se tam dostaly na úroveň nových pražských bytů. "Až o třicet procent klesly ceny v kategorii, kterou sledujeme. To jsou luxusní byty v moderních výškových budovách v Miami Beach. Přitom právě zde byl cenový pokles mírnější než u jiných realit," uvedl Luboš Kružík z pražské společnosti Identity, která s rekreačními nemovitostmi na Floridě obchoduje. Nejlevnější zprostředkovanou transakcí byl karavan na Florida Keys za 185 tisíc dolarů, to je asi 3,4 milionu korun. Nejdražší byl apartmán o výměře 120 čtverečních metrů v jedenáctém patře kondominia (výškové budovy) v Miami Beach za 420 tisíc dolarů, tedy asi 7,8 milionu korun.

Pro srovnání: ceny stejně velkých nových bytů v Praze se pohybují od pěti do 14 milionů korun. Na Floridě však může být cena nižší - část investice se může vrátit z pronájmu apartmánu. "Zájem je vysoký, nicméně v Miami Beach je množství a počet pronájmů za rok většinou regulován. Častá je i samoregulace společenstvím vlastníků, kteří nechtějí, aby se jejich sousedé příliš střídali. Nejčastější bývají dva pronájmy o délce tří až pěti měsíců za rok," připomněl Kružík. Na Floridě se podle něj mluví už o dosažení cenového dna, proto by současné nákupy byly výhodné. Současně ale Kružík dodal, že cenové dno se nikdy nedá s určitostí stanovit v aktuálním čase. "To je možné až zpětně," řekl.

Nemovitosti v Mexiku Pronajímat lze i apartmán koupený na karibském pobřeží Mexika."Jde o apartmány v objektech společnosti Condo hotels. To jsou objekty nejvýše deset let staré s 20 až 50 byty. Společnost majitelům garantuje obsazenost kolem 70 procent, návratnost investice se pohybuje od sedmi do deseti let," uvedl Ivan Chýla ze společnosti Carribean Shores Realty. Příkladem "condo" hotelu jsou apartmány Pueblito v Playa del Carmen, hodinu jízd jižně od Cancunu, kde je mezinárodní letiště. Prodávají se tu jedno- a dvouložnicové zařízené byty, případně penthousy, což jsou mezonetové byty s vlastním bazénem na střeše. Objekt má recepci, nepřetržitou ostrahu, bazén v zahradě, střešní bazén se dvěma bary, podzemní garáže, pokojovou službu, kabelovou televizi a internet. Apartmány ve velikostech od 70 do 250 čtverečních metrů stojí od 250 tisíc do 550 tisíc amerických dolarů, tedy od 4,6 do 10,2 milionu korun. Příkladem levnějších nemovitostí v Playa del Carmen jsou apartmány La Morada vzdálené od moře deset minut pěšky, každý se dvěma ložnicemi, dvěma koupelnami a zajištěným parkováním, k dispozici je bazén a golfové hřiště, cena 139 tisíc dolarů, čili 2,6 milionu korun. Také karibské pobřeží Mexika zasáhla realitní krize, řada zájemců o tamní reality spekuluje na pokles cen. "Ceny někde klesly, ale vždy to závisí na lokalitě a kvalitě nemovitosti. Hodnota výjimečných nemovitostí neklesá ani teď," řekl Chýla.

Pozemky jako investice Zajímavou investicí jsou nyní podle Chýly pozemky, na kterých lze stavět bungalovy. "Jde o místa na pláži - téměř nedotčená příroda, písek, vzrostlé palmy, množství ryb a langust v oblasti Costa Maya poblíž města Mahahual na jihu u hranic s Belize," líčí Chýla. Pozemky se prodávají na "metry pláže", anglicky beachfront. Na každý délkový metr hranice mezi mořem a pískem navazuje 50 až 70 metrů pozemku směrem do vnitrozemí. Konkrétně se nyní prodává 22 metrů beachfront, což představuje 1200 čtverečních metrů pozemku. Cena 155 tisíc dolarů, tedy asi 2,9 milionu korun. "Stavba bungalovu přijde na padesát až sto tisíc dolarů," připomněl Chýla. V oblasti existuje jen jedna silnice. Každá nemovitost potřebuje vlastní agregát na elektřinu, případně větrník, vlastní pramen vody a čistírnu odpadních vod. Nejbližší obchod je pět kilometrů. Provozní náklady nemovitostí na Floridě i v Mexiku zvyšují místní daně, pojištění, případně poplatky za elektřinu, vodu a odvoz odpadu. V Mexiku představují ročně až pět procent z ceny objektu. K tomu se musí připočítat náklady na dopravu, letenky z Prahy do Miami či Cancunu. Zatímco v Mexiku vlastní rekreační nemovitosti už milion Američanů a tisíce Evropanů, z Čechů to jsou zatím jen jednotlivci.

Dostupné Bulharsko Nižší náklady na dopravu jsou spojené s apartmány na bulharském pobřeží Černého moře. Jedním z tamních projektů je Hermes Club Hotel & Apartments, který 80 metrů od pláže v městečku Carevo postavila česká cestovní kancelář Alexandria, respektive její divize Alexandria Real. Projekt zahrnuje dvě budovy čtyřhvězdičkového hotelu se 140 pokoji a dvě budovy s 80 apartmány ve velikostech od 30 do 190 čtverečních metrů na prodej. "Prodané máme dvě třetiny apartmánů. Jsou stoprocentně využity, buď v nich bydlí majitelé nebo jejich známí, několik bytů koupily i firmy a střídají se v nich jejich zaměstnanci," řekl šéf společnosti Alexandria Alexandr Pavlov. Navzdory krizi firma ceny zvýšila. Zatímco loni zaváděcí ceny rekreačních bytů začínaly na 990 eurech za čtvereční metr, nyní jsou až o 15 procent vyšší. Průměrný apartmán o velikosti 60 čtverečních metrů v projektu Hermes Apartments tak dnes přijde zhruba na 1,8 milionu korun.

Zdroj Hospodářské noviny 15.7.09

Nemovitosti v zahraničí - doporučujeme

Kompletní nabídka RSS
Novinky emailem Přihlaste se zdarma k odběru aktualit a akčních nabídek: