Zahraniční nemovitosti - ALEXANDRIA REAL umí hledat ty pravé diamanty

ALEXANDRIA REAL umí mezi zahraničními nemovistostmi hledat ty pravé diamanty. (rozhovor pro časopis Diamond Guide, prosinec 2010)

Jak jste se začal věnovat obchodu se zahraničními nemovitostmi?

Oslovil mne můj kamarád a dnes i společník, majitel cestovní kanceláře ALEXANDRIA pan Pavlov. Na pobřezí Černého moře na jihu Bulharska připravoval výstavbu hotelového komplexu a apartmánů, které zamýšlel zde v Čechách prodávat. A jelikož neměl zkušenosti s realitním businessem, obrátil se na mne, abych mu pomohl na českém trhu s prodejem apartmánů.

Zajel jsem do Bulharska, prohlédl si místo, seznámil se s projektem a vzápětí jsme založili společnost ALEXANDRIA REAL. Do roka stál v bulharském Carevu (dříve Mičurin) Hermes club hotel & apartments . Při prodeji apartmánů v Hermesu jsem se samozřejmně zamýšlel, co s realitní kanceláří dál po prodeji našeho projektu. Nejprve jsme oslovili další developery v Bulharsku a během jednoho roku jsme byli největším prodejcem residenčních bulharských nemovitostí na českém trhu. Pak jsem objel půl Evropy, využil kontaktů z cestovní kanceláře na místní podnikatelské subjekty a dnes nabízíme nemovitosti ze Španělska, Chorvatska, Řecka, FloridyRakouska.

Co je na této práci zajímavé?

Prodej residenčních zahraničních nemovitostí je více o psychologii a méně o vlastním obchodování. Pokud máme dobře poradit našim klientům, musíme znát dokonale jejich potřeby, představy, musíme z nich „vytáhnout" veškeré informace, které nám pak pomohou vcítit se do jejich myšlení a hledat nemovitost u moře jejich očima. Jsme jako osobní lékař. Snažíme se klientům poskytovat, abych to co nejvíce přiblížil slovníku Vašich čtenářů, briliantní servis.

Jak se liší koupě nemovitosti v zahraničí a v České republice? Na co je třeba dát pozor?

Kupující musí vždy dodržet zákony dané země, liší se to stát od státu, například ve Španělsku se převod nemovitosti provádí výhradně u notáře, zahraniční kupující ve musí mít místní daňovou registraci, musí zaplatit za nemovitost ve Španělsku prostřednictvím svého vlastního účtu u banky ve Španělsku, musí zaplatit daně z převodu. Při koupi nemovitosti v Řecku to je obdobné, navíc kupující ze zákona musí mít svého právníka. V zemích, kde působíme, neexistují ale žádné omezení nebo restrikce, které by našim občanům bránili nakupovat nemovitost. Ještě nedávno to bylo jinak, například v Chorvatsku bylo nutné založit místní s.r.o. a koupit nemovitost v Chorvatsku do jeho majetku. To už neplatí. My samozřejmě všem klientům při koupi nemovitosti aktivně pomáháme a celý proces počínaje výběrem vhodné nemovitosti a konče převzetím nemovitosti a zajištěním její správy jim značně zjednodušíme.

O jaké zahraniční reality je zájem a proč?

Nejvíce jsou poptávány nemovitosti v první řadě u pláže, zřejmě z toho důvodu, že jsme suchozemský stát. Většinou klienti kupují apartmány nebo vily mezi dvěma sty a pětisty tisíci euro, v docházkové vzdálenosti od moře.

V čem je zajímavé investování do nemovitostí v zahraničí a pro koho?

Naši klienti většinou neuvažují o koupi zahraniční nemovitosti, říkejme tomu třeba chaty u moře nebo chalupy na horách jako o investici, která jim musí vynášet, ale považují vlastnictví hezké nemovitosti na zajímavém a příjemném místě za zlepšení svého života. Kupují si nemovitost, aby jim dělala radost, aby měli kam jezdit s rodinou, přáteli, aby si odpočinuli a aby si užívali teplého počasí v době, kdy by člověk v Čechách psa na ulici nevyhnal. Samozřejmě, pokud to bereme i z finančního hlediska, je vhodná doba, protože rekreační nemovitosti například ve Španělsku zlevnily téměř o polovinu, stejně tak na Floridě, minimální cenový pohyb je v Řecku a k žádnému poklesu nedošlo v Chorvatsku, a například v Rakousku v Alpách dokonce ceny mírně rostou.

Nacházíte nějakou paralelu mezi investováním do zahraniční nemovitosti a do diamantů?

Ano, obojí je diverzifikace investičního rizika a obojí je emotivní investice. Kdo uvažuje čistě o finanční investici, může koupit dům třeba v Cape Coral na Floridě, dlouhodobě ho pronajmout a roční čistý výnos je slušných 7%. Navíc současná kupní cena se rovná přibližně 60% reálné stavební ceny, takže až se doprodají domy zabavené bankami, dojde k nárůstu cen minimálně na úroveň jejich stavebních cen. Abych se vrátil k Vaší otázce, doporučujeme tedy i investorům, aby nakupovali, takto mohutná realitní krize a příležitost na ní vydělat se asi hodně dlouhou dobu nebude opakovat.

Nemovitosti v zahraničí - doporučujeme

Kompletní nabídka RSS
Novinky emailem Přihlaste se zdarma k odběru aktualit a akčních nabídek: