Praha opět nejdražší

Datum: 15.4.2024
V Praze je nejméně dostupné bydlení v Evropě a samotné zvýšení soukromé výstavby na tom nic nezmění, nutná jsou i politická opatření. Uvádí to analýza, kterou dnes představili zástupci neziskových organizací zabývajících se problematikou bydlení.

Detail článku zde ...

Proč je těžké najít v Chorvatsku slušný byt za zhruba 100 000 – 150 000 eur?

Datum: 13.3.2024
Budeme se věnovat aktuální situaci na trhu, protože najít a koupit slušný byt u chorvatského Jaderského moře za cca 100 000 až 150 000 eur se stalo nesplnitelným přáním. Proč tomu tak je?

Detail článku zde ...

Jak umělá inteligence změní realitní trh

Datum: 19.5.2023
Zkoumáme různé cesty, v nichž umělá inteligence mění realitní trh, od předpokladů a investičních analýz zprostředkovaných umělou inteligencí, až po virtuální realitu a 3D prohlídky. S rostoucím vlivem umělé inteligence v různých aspektech našeho života – od aplikací, které vytvářejí umění jen na základě zadané výzvy, až po využívání velkého množství dat k předvídání chování – není překvapivé, že má umělá inteligence dopad také na realitní trh.

Detail článku zde ...

Prodeje pozemků v Chorvatsku

Datum: 21.4.2023
O pozemky v Chorvatsku mají setrvalý zájem místní i zahraniční kupci. Nejvyšší poptávka po stavebních pozemcích je stále v hlavním městě Záhřeb, dále v Zadaru, na Murteru, ve Vodici, v okolí Splitu a na Makarské riviéře. Poptávka stoupá, ale nabídka klesá, zejména na pobřeží Jaderského moře.

Detail článku zde ...

Realitní boom na Mallorce vyvolává mezi ostrovany obavy z vyprodání zásob

Datum: 26.1.2023
Stále více nemovitostí na Mallorce skupují bohatí lidé ze zahraničí. Nyní už mají ostrované dost ztrát ve válkách o ceny nemovitostí a uvažují o zákazu prodeje cizincům. Podle místních úřadů třetinu všech domů a apartmánů, které na Mallorce změnily majitele v roce 2022, zakoupili kupující s trvalou adresou mimo tento prázdninový ostrov. Data také ukazují, že v roce 2021 měla více než polovina všech kupujících zahraniční pas, přičemž ve statistikách vedli zejména kupující z německy mluvících zemí. Pokud věříte realitním makléřům na ostrově, je pravděpodobné, že run na nemovitosti na Mallorce bude pokračovat i v roce 2023.

Detail článku zde ...

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem?

Datum: 7.12.2022
Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let  po rozpadu Jugoslávie a od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně.

Detail článku zde ...

Co nás čeká?

Datum: 1.11.2022
Co pro mě osobně znamenají změny na realitním trhu, o kterých se v poslední době tolik píše? Prakticky každý den vidíme nové články o cenách bydlení a stavu realitního trhu u nás a ve světě.

Detail článku zde ...

Jak získat stavební povolení v Chorvatsku?

Datum: 10.10.2022
Po zakoupení stavebního pozemku je třeba získat stavební povolení, aby bylo možné vůbec začít stavět. Tento dokument potvrzuje, že hlavní projekt byl vytvořen v souladu s územním plánem a dalšími předpisy a podmínkami, které musí stavba na určitém místě splňovat, a že byly splněny všechny nezbytné předpoklady pro výstavbu.

Detail článku zde ...

Češi vyrazili na nákupy nemovitostí za hranice

Datum: 23.6.2022
Osmačtyřicetiletý olomoucký podnikatel Josef Tobiáš investoval během posledních dvou let celkem do tří zahraničních nemovitostí. Jeden apartmán koupil na Slovensku, druhý v Gruzii a k tomu si pořídil ještě vilku u moře na Sardinii. Jak říká, chce, aby ho výnos z pronájmu nemovitostí živil v důchodu, do kterého hodlá jít tento prodejce garážových vrat, automatických bran a dveří už za sedm let. Podobně jako Tobiáš uvažuje i spousta Čechů s nadprůměrnými příjmy. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen se skoro třetina lidí v Česku vydělávajících více než 60 tisíc korun čistého měsíčně poohlíží po nákupu nemovitostí v zahraničí. Především v zemích, jako jsou Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo například Řecko. Láká je nejen tamní teplé podnebí, ale často relativně příznivé ceny (přinejmenším v porovnání s těmi českými) a rovněž snaha ochránit peníze před rychle rostoucí inflací. Jak obtížné je ale vlastně koupit dům či byt v zahraničí, jaká rizika se s tím pojí a v jakých zemích se to aktuálně nejvíc vyplatí?

Detail článku zde ...

Koupě bytu nebo vily v Chorvatsku je vzrušující věc

Datum: 8.6.2022
Chorvatsko je jednou z nejlepších evropských destinací pro druhé bydlení. Mezinárodní zájem přitahuje svými krásnými plážemi, vinicemi a nejčlenitějším pobřežím na světě. Koupě nemovitosti v Chorvatsku je vzrušující, ale v žádném případě to není až tak těžké. Vše od místní ekonomiky přes vaše finance až po trh s nemovitostmi v Chorvatsku ovlivní, jakou nemovitost koupíte a kolik to stojí. Pokud jde o náklady na bydlení, Chorvatsko je levnější než 54 % zemí světa. Čím více budete vědět o aktuálních nemovitostních trendech v Chorvatsku a o procesu koupě nemovitosti, tím lépe se budete moci orientovat při výběru.

Detail článku zde ...