Jak umělá inteligence změní realitní trh

Datum: 19.5.2023
Zkoumáme různé cesty, v nichž umělá inteligence mění realitní trh, od předpokladů a investičních analýz zprostředkovaných umělou inteligencí, až po virtuální realitu a 3D prohlídky. S rostoucím vlivem umělé inteligence v různých aspektech našeho života – od aplikací, které vytvářejí umění jen na základě zadané výzvy, až po využívání velkého množství dat k předvídání chování – není překvapivé, že má umělá inteligence dopad také na realitní trh.

Detail článku zde ...

Prodeje pozemků v Chorvatsku

Datum: 21.4.2023
O pozemky v Chorvatsku mají setrvalý zájem místní i zahraniční kupci. Nejvyšší poptávka po stavebních pozemcích je stále v hlavním městě Záhřeb, dále v Zadaru, na Murteru, ve Vodici, v okolí Splitu a na Makarské riviéře. Poptávka stoupá, ale nabídka klesá, zejména na pobřeží Jaderského moře.

Detail článku zde ...

Realitní boom na Mallorce vyvolává mezi ostrovany obavy z vyprodání zásob

Datum: 26.1.2023
Stále více nemovitostí na Mallorce skupují bohatí lidé ze zahraničí. Nyní už mají ostrované dost ztrát ve válkách o ceny nemovitostí a uvažují o zákazu prodeje cizincům. Podle místních úřadů třetinu všech domů a apartmánů, které na Mallorce změnily majitele v roce 2022, zakoupili kupující s trvalou adresou mimo tento prázdninový ostrov. Data také ukazují, že v roce 2021 měla více než polovina všech kupujících zahraniční pas, přičemž ve statistikách vedli zejména kupující z německy mluvících zemí. Pokud věříte realitním makléřům na ostrově, je pravděpodobné, že run na nemovitosti na Mallorce bude pokračovat i v roce 2023.

Detail článku zde ...

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem?

Datum: 7.12.2022
Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let  po rozpadu Jugoslávie a od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně.

Detail článku zde ...

Co nás čeká?

Datum: 1.11.2022
Co pro mě osobně znamenají změny na realitním trhu, o kterých se v poslední době tolik píše? Prakticky každý den vidíme nové články o cenách bydlení a stavu realitního trhu u nás a ve světě.

Detail článku zde ...

Jak získat stavební povolení v Chorvatsku?

Datum: 10.10.2022
Po zakoupení stavebního pozemku je třeba získat stavební povolení, aby bylo možné vůbec začít stavět. Tento dokument potvrzuje, že hlavní projekt byl vytvořen v souladu s územním plánem a dalšími předpisy a podmínkami, které musí stavba na určitém místě splňovat, a že byly splněny všechny nezbytné předpoklady pro výstavbu.

Detail článku zde ...

Češi vyrazili na nákupy nemovitostí za hranice

Datum: 23.6.2022
Osmačtyřicetiletý olomoucký podnikatel Josef Tobiáš investoval během posledních dvou let celkem do tří zahraničních nemovitostí. Jeden apartmán koupil na Slovensku, druhý v Gruzii a k tomu si pořídil ještě vilku u moře na Sardinii. Jak říká, chce, aby ho výnos z pronájmu nemovitostí živil v důchodu, do kterého hodlá jít tento prodejce garážových vrat, automatických bran a dveří už za sedm let. Podobně jako Tobiáš uvažuje i spousta Čechů s nadprůměrnými příjmy. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen se skoro třetina lidí v Česku vydělávajících více než 60 tisíc korun čistého měsíčně poohlíží po nákupu nemovitostí v zahraničí. Především v zemích, jako jsou Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo například Řecko. Láká je nejen tamní teplé podnebí, ale často relativně příznivé ceny (přinejmenším v porovnání s těmi českými) a rovněž snaha ochránit peníze před rychle rostoucí inflací. Jak obtížné je ale vlastně koupit dům či byt v zahraničí, jaká rizika se s tím pojí a v jakých zemích se to aktuálně nejvíc vyplatí?

Detail článku zde ...

Koupě bytu nebo vily v Chorvatsku je vzrušující věc

Datum: 8.6.2022
Chorvatsko je jednou z nejlepších evropských destinací pro druhé bydlení. Mezinárodní zájem přitahuje svými krásnými plážemi, vinicemi a nejčlenitějším pobřežím na světě. Koupě nemovitosti v Chorvatsku je vzrušující, ale v žádném případě to není až tak těžké. Vše od místní ekonomiky přes vaše finance až po trh s nemovitostmi v Chorvatsku ovlivní, jakou nemovitost koupíte a kolik to stojí. Pokud jde o náklady na bydlení, Chorvatsko je levnější než 54 % zemí světa. Čím více budete vědět o aktuálních nemovitostních trendech v Chorvatsku a o procesu koupě nemovitosti, tím lépe se budete moci orientovat při výběru.

Detail článku zde ...

Nárůst cen bytů a domů v EU

Datum: 18.2.2022
Brusel - Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly pomaleji.

Detail článku zde ...

Do Dubrovníku rychleji aneb příští léto na chorvatský poloostrov Pelješac již po novém mostě

Datum: 9.12.2021
Hrubá stavba mostu na chorvatský poloostrov Pelješac byla letos dokončena. Již od příštího léta umožní cestu bez nutnosti jet přes bosenské území. Most spojil přes Jaderské moře dvě části jižní Dalmácie, které od rozpadu Jugoslávie rozděluje úzký pobřežní pás náležející Bosně a Hercegovině. Most překlene Malostonský záliv a spojí ho se zbytkem pevniny u města Komarna.

Detail článku zde ...